Останні зміни, які Кабмін вніс своєю постановою щодо Типового договору оренди землі, можуть дати новий поштовх беззаконню, махінаціям та рейдерству.
Про це йдеться у Заяві Президії Аграрної партії до Прем’єр-міністра та Президента України.

«Постанова може не лише не виконати декларованих завдань, а й завдати шкоди системі земельних відносин! Низка її положень та норм, що начебто мають сприяти збереженню корисних властивостей ґрунтового покриву орендованих земельних ділянок та посиленню відповідальності орендарів за недобросовісне використання землі, є вельми сумнівними з точки зору чинного законодавства. У разі застосування вони можуть призвести до вкрай негативних наслідків та зловживань як з боку недобросовісних представників влади, так і з боку недобросовісних орендарів та орендодавців», – сказано в заяві.
Намагання зробити систему відповідального землекористування більш якісною призведуть до протилежних результатів, – вважають в партії.
«Є обмеження щодо того, хто має право проводити агрохімічну паспортизацію. Порядок перевірок якості сільськогосподарської землі не є чітко регламентованим. Достовірність результатів аналізу ґрунтів навіть у виконанні сертифікованих та акредитованих лабораторій часом викликає обґрунтовані сумніви. У цих обставинах внесення подібних змін до Типового договору оренди землі щодо земель державної і комунальної власності вочевидь призведе­ до розквіту хабарництва й корупції і стане додатковим важелем протизаконного впливу недобросовісних представників влади на орендарів», – йдеться в документі.
В партії наголошують, що на тлі цього маніпуляції з результатами експертиз якості землі і їх фальсифікація дадуть рейдерам нові козирі у їхній брудній грі з «віджиму» земельних ділянок. Та вимагають:
скасувати постанову Кабінету міністрів України № 890 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України» від 22 листопада 2017 року;
прискорити розробку повноцінної земельної реформи, що врегулює серед іншого і питання контролю якості земель та відповідальних орендних відносин;
врахувати пропозиції Аграрної партії щодо земельної реформи, викладені в проекті закону «Про Загальнодержавну програму розвитку земельних відносин в Україні на період до 2025 року»;
розпочати реальну боротьбу з рейдерством в аграрному секторі;
забезпечити умови для захисту права власності та прозорих правил гри між усіма суб’єктами земельних відносин.

Зміна типового договору оренди землі може спровокувати нову хвилю рейдерства – Заява Президії