“Найголовніше в нинішній Україні – не політичні хороводи на вулицях Києва. А вибори у місцевих громадах, із яких має піднятися нова хвиля змін,” – підкреслив у своєму інтерв’ю виданню Gazeta.ua лідер Аграрної партії Віталій Скоцик.

24 грудня цього року відбудуться вибори у 51 об’єднаній громаді, на які ваша партія висунула 713 кандидатів. Що ці “непомітні” вибори означають для вас і що вони можуть змінити в країні?

На місцях відбувається дуже важливий для держави процес. Недовіра до центральних органів влади сягнула 80%. На цьому фоні народ починає змінювати країну знизу, не очікуючи допомоги зверху. Розвиток самоврядування, прихід нових лідерів – те, в чому ми беремо активну участь. Після місцевих виборів 24 грудня в діяльності нових громад буде задіяно вже 5,7 млн людей, тобто близько 14% населення України. Далі – більше.

Зараз важливо, щоб очищення і оздоровлення країни відбулося на місцях, а потім піднялося на вищий рівень. Тому ми виборюємо для громад право розпоряджатися своїми ресурсами і коштами, щоб вони розвивалися. Якщо коротко, наша мета: “Землю – громадам! Кошти – громадам! Владу – громадам!” У центральної ж влади – своя “програма”: знівелювати децентралізацію, яку формально вона підтримує. На виборах 24 грудня нудно не буде – повірте мені.

Ви заявляли, що вибори в ОТГ 29 жовтня за кількістю брудних технологій зрівнялися з парламентськими – чому так?

Олігархічні партії кинулися в бій за ресурси громад. Як парламентська опозиція, так і влада тепер хочуть очолити самоврядування, яке не змогли задушити. Тому почалося залякування наших виборців і кандидатів, висування “клонів”, застосування адмінресурсу і вигаданих компроматів. Голос виборця купували за ціною від 500 грн. Але громади дедалі більше довіряють незаплямованим лідерам, голосують за тих, кого знають як людину справи, а не гастролера.

Нагадаю, на виборах до ОТГ 29 жовтня Аграрна партія отримала третє місце – 419 наших кандидатів стали депутатами. Із них 391 депутати висувалися партією – це 12,1% від числа усіх обраних депутатів, що висувалися партіями. Ще 28 членів Аграрної партії перемогли як самовисуванці. В органах місцевого самоврядування уже працює понад 4 тисячі депутатів від партії.

Парламент уже “гострить лижі” на канікули. Законопроекти щодо передачі землі поза межами населених пунктів у розпорядження громад так і не ухвалили. Хоча заклики лунали навіть від президента. Що за цим стоїть?

Стежте за руками, а не за заявами. Згадайте, відповідний законопроект про передачу земель громадам №4355 був прийнятий у першому читанні 19 квітня 2016 року, але згодом до нього депутати не поверталися. Натомість з’явилися нові законопроекти – президентський №7363 та депутатські альтернативні №7363-1 та №7363-2. Однак і ці парламент не поспішає ухвалювати. Все було сплановано, щоб заговорити тему до повного абсурду.

Хоча в Україні вже не перший рік триває задекларована владою децентралізація, більшість громад залишаються несамодостатніми через те, що не отримують належних ресурсів – земельних і фінансових. Владі вигідно тримати їх у підвішеному й ослабленому стані, наділяючи їх новими повноваженнями, що не підкріплені ресурсами. Всупереч своїм же заявам вона проводить централізацію ресурсів та посилює адміністративну вертикаль. У всьому цьому вгадується посилена підготовка до того, щоб “протиснути” потрібний результат на місцевих виборах в ОТГ та подальших парламентських і президентських виборах.

Влада отримує багато критики – не лише від аграріїв, а й від освітян чи медиків, але мало хто пропонує рішення. У вас вони є?

Усі нинішні проблеми – бідність, економічний занепад чи навіть слабкий розвиток культури – походять із одного джерела. Це відсутність стратегії розвитку країни. Вона – як тріщина у фундаменті спільного дому – поки її не ліквідуєш, затишку і порядку не буде.

Треба поставити Людину в центр держави і перезавантажити всі державні інституції так, щоб вони гарантували їй захист і якісні послуги. Ці інституції мають бути сильніші, ніж воля самих їхніх керівників, щоб ті не могли їх розхитати, навіть будучи повними “неадекватами”. Це рецепт тривалого послідовного розвитку країни, який реалізовано на Заході. Ми кажемо: революції вже були, тепер Україна має пройти Еволюцію гідності.

Для виходу з нинішньої кризи країна потребує в першу чергу зміни виборчої системи і скасування “мажоритарки”, грамотної земельної реформи, створення антикорупційного суду, підвищення рівня життя людей, стабілізації економічної і податкової політики. Велосипедів не треба винаходити. І не треба чекати “месій” – підготовлені технократи здатні втілити такі завдання. Але де ці фахівці у владі? Їх або нема, або їхній голос заглушили нові “смотрящі”.

Наближення Нового року спонукає “ворожити” на цифрах. Курс долара, інфляція – ваші прогнози?

На жаль, уже очевидно, що обіцяні урядом і президентом “покращення” з’їсть інфляція і ослаблення національної валюти в наступному році. У бюджеті 2017 цього року інфляція закладалася спочатку на рівні 7%. В реальності бачимо, що до кінця цього року вона складе 14-15%. А за підсумками 2018 року – не виключено, що буде 16-18%, хоча в проекті бюджету 9%. Стримати ціни нема як, якщо економіка в стагнації.

Курс долара також може бути значно вищим, ніж закладено у держбюджеті. Бюджет розрахований за курсом 29,3 гривні за долар. На кінець року – 30,1 гривні за долар. Але якщо ми подивимось на останній консенсус-прогноз Мінекономрозвитку, то там фігурують і дуже песимістичні очікування – до 34 грн. за долар. Без зміни економічної політики збудуться найбільш песимістичні прогнози. А уряд намагається залатати дірки фіскальними методами, хоча економіку так не зміцниш.

Скоро свята… Як ви святкуєте Новий рік і Різдво?

Незмінно в колі сім’ї. Головне на столі – хліб і кутя, особливо якщо сам виростив зерно і змолотив на комбайні в рідному Гощанському районі на Рівненщині. Я за здоровий консерватизм у таких речах. Сім’я – це згусток енергії, який підживлює кожного. Між іншим, ідеологія нашої партії взята з життя. Людина і родина – це перші рівні зростання держави. Про це треба пам’ятати кожному політику. Дайте людині належні умови – вона здобуде свій успіх, створить заможну родину, а потім – сильну громаду і потужну державу.

 

Після революцій Україна має пройти Еволюцію гідності – Віталій Скоцик