«Україна – це найбільший постачальник деревини високого ризику в ЄС з обсягами, що перевищують усі тропічні країни Латинської Америки, Африки та Південної Азії разом узяті», – зазначено в нещодавно опублікованому звіті авторитетної британської неурядової організації Earthsight, що вивчала проблеми незаконної вирубки лісів у світі.

«Кришування» лісової мафії в найвищих кабінетах

Британські дослідники оприлюднили те, про що в Україні вже давно відомо. І це ганьба. Тільки за останні 4 роки у Євросоюз було нелегально експортовано деревини більше ніж на 1 мільярд євро. І до цього причетні чиновники й лісоруби, які дозволяють, рубають та вивозять ліс. Зрозуміло, що про це знають у парламенті, уряді й Адміністрації Президента. Мародери сидять у високих кріслах і прикривають знищення нашої природи. Немає жодного серйозного розслідування, жодної дієвої реакції. При тому, що навіть міжнародні експерти відкрито зазначають, що мінімум 40% цього лісу в нас вивозять незаконно. Наші депутати спромоглися хіба на мораторій, який уже бачимо, як «працює». Карпатські смереки ешелонами їдуть до Європи. Ба більше, Україна вже на першому місці з ввезення нелегальної деревини до держав ЄС. Обігнали навіть країни Латинської Америки.

Вибірковість європейського правосуддя

Нагадаю, торік Євросоюз навіть шантажував Україну – за введення мораторію на вивезення лісу-кругляка, нам погрожували заблокувати фінансову допомогу. Це один із показових прикладів цинічності сьогоднішньої світової так званої «реальної політики». Британські експерти вказали, що до корупції з хижацьким вивезенням українського лісу-кругляка причетна і європейська сторона. Сировину купують усесвітньо відомі Egger (у секторі панелей на базі деревини), Kronospan та Swiss-Krono. Ці компанії побудували переробні підприємства на кордоні з Україною і мають у нас свої представництва. А їхню продукцію продають у найбільших будівельних маркетах Європи, хоча закони ЄС прямо забороняють використовувати нелегальну сировину. У Брюсселі просто заплющують очі на те, як їхні держави-члени дотримуються законів. Це ще раз підтверджує, що ми самі маємо боронити свої національні інтереси.

 

Результати «дикої» вирубки лісів

Ніхто за нас цього не зробить! Європа, звичайно, – партнер України, і ми зобов’язані розвивати повноцінне партнерство і далі продовжувати свій євроінтеграційний курс, який підтримує понад 50% населення нашої держави. Проте маємо і на цьому шляху боронити власні національні інтереси і дбати про стратегічні ресурси. І якраз тут дії Європи мають стати прикладом для України. Власні ресурси європейці цінують. У більшості держав Європи експорт лісовини і вирубка лісу заборонені. У Румунії взагалі незаконну вирубку лісу прирівняли до тероризму, за знищення хоча б одного гектара лісів переслідують так само, як і за загрозу національній безпеці. В Україні ж відбувається дике винищення лісів, що вже призвело до «облисіння» Карпат. А ситуація в галузі лісогосподарства взагалі перебуває на межі катастрофи і потребує негайної уваги з боку уряду та кардинального перегляду державної політики.

Ліси в розпорядження громад

Коли для того, щоб привернути увагу влади до проблем утрати власних національних багатств, потрібні звіти міжнародних експертів, це свідчить уже навіть не про непрофесійність цієї влади, а про її злочинну байдужість і до своєї країни, її ресурсів та екології, і до долі майбутніх поколінь співвітчизників. Країна потребує господаря! І найкращий господар – це той, хто працює на своїй землі, живе на ній і ростить на ній своїх дітей та планує ростити онуків і правнуків. Аграрна партія постійно наполягає на тому, що майбутнє України – в повноцінній децентралізації, у передачі на місця реальних повноважень, коштів і ресурсів. Ми виступаємо за передачу лісів у розпорядження громад. Наші депутати на місцевих рівнях уже активно борються за реальне впровадження такої практики в систему місцевого управління. Так, уже було проведено установче засідання робочої групи з підготовки документів щодо передачі районних дочірніх підприємств комунального підприємства «Чернігівоблагроліс» Чернігівської обласної ради в комунальну власність міських, селищних і сільських рад об’єднаних територіальних громад Чернігівщини.

Стратегія розвитку лісової галузі

Ми наполягаємо на тому, що маємо забезпечити людині чисте повітря, якісну питну воду, зберегти унікальну екосистему України: джерела та річки, ліси і поля, землю для якісного здорового життя громадян. Це положення, яке прописане у Програмі Аграрної партії, і задля реалізації якого вже сьогодні працює кожен наш депутат.

Ми наполягаємо, що в Україні необхідно негайно припинити хаотичну вирубку лісів, правильно організувати ринок сировини і розвивати власне виробництво меблів. Необхідно розбудовувати структуру посадки та заготівлі лісу. Україні дуже важливо відійти від сировинного експорту і розвивати свою переробку кругляку.

Має бути ухвалена окрема програма для грамотного заліснення територій. Оптимальним рівнем лісистості для нашої країни прийнято вважати 20%. Сьогодні маємо 11%. Треба висадити нові дерева на території площею 2,5 млн га. Тут необхідна окрема програма, а в нас влада звикла до примітивних рішень. Один мораторій, який і так не працює, наші ліси не врятує. Маємо самі стати на захист нашого майбутнього!

«Україна без лісів», або До чого веде політика нинішньої влади