9 листопада в ефірі програми “Великий вечір” з Юлією Литвиненко Віталій Скоцик відповідав на питання журналістів та телеглядачів стосовно ринку землі, ухвалення в першому читанні Виборчого кодексу та нового закону про приватизацію.

На думку лідера Аграрної партії України, відкривати ринок землі в сьогоднішніх умовах абсолютно неприпустимо.

“На жаль, в державі на позитив мало що змінилося, тому наша точка зору, відкривати ринок землі в сьогоднішніх умовах абсолютно неприпустимо. Ми пропонували з початку року комплекс кроків для того, щоб якісно завершити земельну реформу, але до наших пропозицій ні Верховна Рада, ні Кабінет міністрів не прислухалися, тому, звичайно, сьогодні українське суспільство непокоїть питання”, – сказав гість програми.

“Мораторій завершується 1 січня 2018 року і якщо його не продовжать наступного року, і не почнуться реальні кроки до завершення земельної реформи, ми реально можемо мати найбільшу аферу в історії нашої незалежної держави”, – сказав Віталій Скоцик.

Крім цього, голова АПУ зазначив, що Україна – це єдина країна, яка проводить земельну реформу 27 років поспіль і не вийшла на фінішну пряму.

Коментуючи питання стосовно ухвалення в цілому законопроекту №7126, який вносить зміни до деяких законів щодо проходження державної служби, Віталій Скоцик підкреслив: «Цей закон фактично реставрує механізми ручного управління обласними та районними держадміністраціями. Бо за законопроектом, право призначати голів місцевих державних адміністрацій та їхніх заступників від комісій переходить до Президента України. І це має відбуватися без будь-якого конкурсу».

На його думку, такий хід влади пов’язаний із тим, що вона хоче посилити адмінресурс в умовах наближення виборів за пропорційною системою.

«Учора парламент ухвалив у першому читанні Виборчий кодекс, який впроваджує пропорційну систему виборів. І у багатьох нардепів розпач – вони не вірили, що це відбудеться. А сьогодні прийнято закон, що посилює вертикаль Президента. Отже, влада в такий спосіб готується до майбутніх виборів за пропорційною системою. Буде спроба замістити неіснуючі структури партії влади на місцях адміністративною вертикаллю. Це сигнал для інших партій, що треба готуватися до виборів за пропорційною системою у жорстких умовах. Для партій-фейків це буде дуже складно», – підкреслив Віталій Скоцик.

Разом з тим, політик переконаний, що в Україні поступово набиратимуть ваги ідеологічні партії, що мають розбудовану регіональну структуру.

«Вибори відсіюватимуть партії-фейки і олігархічні проекти, які вже не мають реальної підтримки. У підсумку відбудеться повна реструктуризація політичної системи України», – прогнозує Віталій Скоцик.

Відповідаючи на запитання про новий закон про приватизацію, який Верховна Рада ухвалила в першому читанні голова АПУ сказав: “Українська економіка не вписується в жодну з усталених базових економічних моделей. І поки ця модель не буде чітко визначена як елемент державної стратегії, розвиток країни буде хаотичним”. На його думку, українська влада повинна чітко визначити модель економіки, яку вона будує, а вже потім визначати механізми й обсяги приватизації.

«У світі є дві базові моделі економіки. Перша називається скандинавською, і в ній частка держави в економіці країни перевищує 50%. Є модель північноамериканська, реалізована в США. У ній домінує приватна власність, але частка держави має бути не меншою за 20%. Якщо ж ми візьмемо Україну, то частка держави у ВВП країни становить лише 7%. Тобто ми не реалізували жодну з базових моделей», – підкреслив Віталій Скоцик.

Для України важливо, щоб стратегічні підприємства, що ефективно працюють, залишались у власності держави, – переконаний економіст.

«Коли йдеться про стратегічні підприємства, що можуть ефективно працювати – такі як Одеський припортовий завод або корпорація «Укрспирт» – то вони завжди мають бути під управлінням держави. Бо держава повинна мати в своїх руках частину економіки, з допомогою якої вона хеджує ризики наповнення бюджету», – пояснив Віталій Скоцик.

Нагадаємо, 9 листопада Верховна Рада прийняла за основу новий закон про приватизацію, яким впроваджується новий підхід до великої та малої приватизації. Планується, що в разі великої приватизації залучатимуться міжнародні радники, а мала приватизація відбуватиметься на електронних торгах.

Велике інтерв’ю Віталія Скоцика