За ініціативою депутата міської ради від Аграрної партії Віктора Смирнова у Слов’янську з’явилась служба супроводу людей з вадами зору. Програму було презентовано 13 жовтня в Міжнародний День білої тростини.

За підтримки Слов’янського міського центру зайнятості та Слов’янської міської ради в місті створено службу супроводу незрячих, завдяки чому люди з вадами зору більше не будуть обмежені у пересуванні та зможуть вирішувати власні соціальні та побутові проблеми. Відчути себе активними членами суспільства їм допомагають тимчасово безробітні, які направляються Центром зайнятості на оплачувані громадські роботи. Заробітна плата працівникам служби супроводу на паритетних засадах сплачується відповідно Центром зайнятості і Слов’янською міською радою.

Ініціатором створення такої служби став депутат Слов’янської міської ради, багаторазовий паралімпійський чемпіон, герой України Віктор Смирнов. “Спочатку мою ідею підтримала громадська організація інвалідів з вадами зору з дитинства “Дотик” – розповідає Віктор Сергійович. – Разом з головою організації Оленою Шаповал ми розробили проект програми, який і був представлений на розгляд Центру зайнятості та Міській раді. Свою підтримку запропонував і благодійний фонд “Карітас Краматорськ”. Знаю не з чуток як важко незрячій людині орієнтуватися в місті, на вулиці. Зі мною поряд завжди є близькі люди, які супроводжуть мене. Та ви не уявляєте скільки в нашому місті самотніх людей, для яких вихід на вулицю – недозволена розкіш. На щастя, в нас є й багато небайдужих людей, і з їхньою підтримкою та Божою допомогою, сьогодні вже десятки сліпих чоловіків і жінок розширили свій життєвий простір та виходять за межі своїх чотирьох стін”.“Ви не уявляєте емоції самотніх незрячих людей, яким вперше за роки випала змога виїхати з дому по своїм справам.- розказує директор Слов’янського міського центру зайнятості Ольга Рибальченко. – Звичайно, більшість маршрутів спрямовані до УПСЗН, пенсійного фонду, магазинів та аптек. Але є запити і на супровід просто прогулянкою містом. Одна незряча жінка дуже просила провести її вздовж Торця: “Буду вам дуже вдячна. Я вже, здається, сто років не гуляла біля річки.”

Значення появи служби супроводув місті, де працює одна з найбільших шкіл регіону для незрячих дітей і дітей з вадами зору, товариство сліпих УТОС, важко переоцінити. Кожна самостійна поїздка незрячої людини – втрата мільйонів нервових клітин, вірогідність отримати травму, забруднити одяг і ін. Перехід же через дорогу, без жодних звукових сигналів, за словами самих незрячих, – це суцільна лотерея.

Окрім походів для вирішення поточних побутових проблем, особливий попит у службі супроводу є на отримання супроводжуючого для освоєння нових маршрутів у зв’язку зі вступом на навчання у ВНЗ, новим місцем роботи і тому подібне. В цьому випадку супроводжуючий не просто забезпечує безпечне пересування інваліда по зору, але і надає допомогу по пошуку орієнтирів і оптимального руху по них для того, щоб надалі незряча людина могла самостійно за допомогою тростини зорієнтуватися і здолати маршрут.

Також особливий попит мають походи за покупками – особливо одягом і взуттям. В цьому випадку супроводжуючий не лише допоможе знайти товар, але і в якості неупередженого експерта оцінить наскільки одяг добре сидить, допоможе підібрати аксесуари в потрібній колірній гаммі і необхідної якості. Користуються допомогою супроводжуючих і незрячі гості нашого міста, які заздалегідь здзвонилися і замовили послугу. Персонал Центру не вимагає формальностей, заяв, довідок і договорів. Якщо людина звернулася по допомогу, значить він в її потребує і при цьому не така важлива його прописка і навіть статус інвалідності. Адже не секрет, що люди пенсійного віку частенько не оформляють групу інвалідності по зору, якщо цей статус не дає збільшення соціальних виплат, але вимагає певного клопоту. Також звертаються ті, хто втратив зір нещодавно і допомога супроводжуючого їм потрібна саме для вирішення проблем по огляду групи інвалідності і пов’язаних з цим походів по інстанціях.

Діяльність такої служби це реальна підтримка і вагома допомога інвалідам у повсякденному житті, полегшення налагодження побуту, можливість забезпечення первинних потреб, а для безробітних – це можливість виконати соціально-значиму роботу, усвідомити своє місце, свою роль і свій потенціал у суспільстві. Бо всі ми здатні на щось більше, більш значне, ніж кожен з нас про себе думає.

Телефон служби сопроводу у Слов’янську: 0662511500. Якщо Ви потребуєте допомоги телефонуйте за ним з 10-00 до 16-00.

Віктор Смирнов: “Ви не уявляєте скільки в місті самотніх людей, для яких вихід на вулицю – недозволена розкіш”