Законодавство щодо кооперації потребує удосконалення та узгодження з Податковим кодексом. А державну підтримку фермерів слід головним чином спрямувати на створення обслуговуючих кооперативів. Це допоможе системно розв’язувати проблеми відставання дрібних господарств у технологіях та допоможе їм конкурувати з великими агропідприємствами.

До такого висновку дійшли учасники засідання Ради з питань аграрної політики, сільських територій та земельних відносин Аграрної партії 24 листопада в Києві. У роботі засідання взяли участь науковці, викладачі вишів, представники асоціацій та фермери.
«Або ми зможемо запустити систему кооперації, як це зробили європейські, північноамериканські та значна частина східних країн і зробимо фермерство конкурентоздатним, або підемо шляхом латиноамериканських країн. Вони свого часу під тиском великого капіталу дозволили сконцентрувати землі великим агроформуванням. Ви знаєте, що Бразилія останні 20 років займається експропріацією земель у латифундистів, створенням нових поселень та впровадженням низки програм кооперації», – говорить доктор економічних наук, професорка, головний науковий співробітник ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» Любов Молдаван.

На сьогодні в Україні зареєстровано 1026 обслуговуючих кооперативів, із них діючих всього 613, у т.ч. багатофункціональні – 308.
«Кооперація здатна створити в Україні мільйони робочих місць. Зараз людей позбавили права на працю. Не те, що їм забороняють працювати, але можливості заробляти своєю працею в Україні немає. Немає доступних фінансових інструментів, немає належних умов для дрібних землевласників. Необхідно створити інструменти – організаційні, економічні, фінансові, щоб людина мала гідне робоче місце і могла на себе заробляти», – говорить голова Всеукраїнської асоціації селян та сільськогосподарських виробників Василь Клеванський.

В Україні 43% валової продукції сільського господарства виробляється в особистих селянських господарствах. Зокрема, одноосібники вирощують понад 80% фруктів та ягід, 86% овочів, майже 75% молока та понад 97% картоплі. Однак ці люди не мають доступу на організований ринок і вимушені за безцінь продавати свою продукцію посередникам. Кошти закладені в держбюджет наступного року потрібно передусім спрямувати на розвиток сільськогосподарських кооперативів, – вважає голова асоціації фермерів Драбівського району Черкаської області Валерій Перепелиця.
«Якби у нас була розвинена сільськогосподарська кооперація, розвивалась би інфраструктура в сільській місцевості, села б не вимирали. Той мільярд гривень, який передбачено фермерам у наступному році, слід спрямувати саме на розвиток кооперативів. Зрозумійте, якщо сьогодні один фермер отримає дотацію, яка дозволить йому купити, приміром, трактор – це системно проблеми не вирішить», – говорить Валерій Перепелиця.

Кооперація історично притаманна українцям, однак сьогодні вона задихається через надмірну зарегульованість, складність юридичних умов та брак стартових фінансових ресурсів для створення кооперативів.
«Сільськогосподарська кооперація не є новим явищем для України. Адже, 100 років тому вона досить активно розвивалася на теренах нашої держави. Не слід забувати, що одним із основоположників кооперативної ідеї є видатний український учений Михайло Туган-Барановський. Свого часу до нас приїздили навчатися основам кооперації з інших країн Європи, зокрема, з тієї ж Німеччини і Франції. А тепер, на превеликий жаль, втративши свій досвід, ми їдемо вчитися до них.
Сьогодні ми зібралися для того, щоб опрацювати пропозиції щодо усунення існуючих перепон для ренесансу кооперативної ідеї», – говорить голова Ради з питань аграрної політики, сільських територій та земельних відносин Ольга Ходаківська.

Впровадження кооперації – одне з пріоритетних завдань Аграрної партії, – наголосив у своєму виступі лідер Аграрної партії Віталій Скоцик.
«Ми маємо змінити структуру нашої економіки. Великий бізнес потрібно переорієнтувати на розвиток переробних галузей, щоб додана вартість не вивозилась за кордон, а формувалась у нас, створюючи робочі місця і наповнюючи бюджети. І другий ключовий напрям – кооперація. Це дозволить вирішити питання самозайнятості на селі та значною мірою зупинити масовий виїзд наших людей за кордон, адже люди зможуть заробляти у себе на Батьківщині в рази більше», – говорить Віталій Скоцик.

Під час засідання учасники також заслухали презентації успішно діючих кооперативів та обговорили питання оподаткування фермерів.

Окрім цього, учасники ради домовились направити вищому керівництву держави свої рекомендації щодо механізму реалізації Концепції розвитку фермерських господарств і сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 рік. Рада приймає пропозиції щодо цього питання до 1 грудня.

Державну підтримку фермерства слід спрямувати на створення обслуговуючих кооперативів – Аграрна рада