Наближення виборів спокушає владу та олігархічну опозицію маніпулювати земельним питанням заради рейтингів або власних фінансових вигод. Закликаємо не допустити відкриття ринку землі в нинішніх умовах, але водночас утриматись від популізму і працювати над ґрунтовною земельною реформою!

1 січня 2018 року завершується термін дії мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення. Починаючи з цієї дати, згідно з п.15 Перехідних положень Земельного Кодексу України, ринок земель може бути відкритий у будь-яку мить – із прийняттям лише закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Якщо це станеться за нинішніх умов – беззаконня, рейдерства і корупції – Україну спіткає катастрофа!
Вважаємо, що питання, чи може земля стати повноцінним капіталом як для власника земельного паю, так і землекористувача, не є дискусійним. Однак виписані в коаліційній угоді парламентської більшості Верховної Ради України підготовчі кроки щодо впровадження обігу землі виконані лише частково. І при цьому парламентарі або виступають за форсований продаж землі, або ж рядяться в рятівників нації, закликаючи продовжувати мораторій безкінечно. А коаліційна угода і земельна реформа «покладені в шухляду»!
Боротися сьогодні слід не з мораторієм, а з чинниками, які його спричиняють!
Вимагаємо першочергово провести інвентаризацію українських земель, наповнити Державний земельний кадастр, виправити існуючі помилки щодо накладення меж суміжних земельних ділянок, запровадити ефективні механізми гарантування і захисту прав власності на землю, завершити реформу адміністративно-територіального устрою країни та визначити права і можливості новостворених об’єднаних громад у регулюванні земельних відносин.
Невиконання Верховною Радою технічної роботи щодо впровадження обігу земель залишить українське селянство в зубожілому стані й надалі сприятиме зростанню темпів зникнення сіл з мапи України.
Ми бачимо, що Україна вже фактично входить у передвиборчий період, і у влади зникає інтерес до конструктивних рішень. Застерігаємо від необдуманих спроб прискорити продаж землі. Без усього комплексу підготовчих елементів, без гарантування прав власності «дикий» ринок землі призведе до внутрішніх протистоянь, які підірвуть ситуацію в Україні зсередини.
Зняття мораторію на продаж земель у нинішніх умовах посилить і без того критичну ситуацію, яка склалася в країні з рейдерством в аграрній сфері, боротьбу з яким держава лише імітує. Беззаконня щодо земельних ресурсів, з яким живе держава практично усі роки незалежності, має бути зупинено.
Уже зараз в Україні провалено низку реформ, які впроваджувалися поспіхом, на вимогу зовнішніх кредиторів. Закликаємо не повторювати помилок із найбільш вагомою для країни земельною реформою, від якої залежить майбутнє українського народу та України в цілому!
Щоб не допустити соціальної та економічної катастрофи, яку може зумовити непродумане впровадження ринку землі, вимагаємо:
– продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2020 року, оскільки у сучасних суспільно-політичних умовах, за неспроможності діючої державної влади ухвалювати виважені рішення, відсутності дієвих механізмів захисту прав власності на землю й майно, неефективної і вкрай корумпованої судової системи, низької купівельної спроможності громадян України, поспішне відкриття ринку земель призведе до катастрофічних наслідків для українського народу та економіки країни;
– виконати усі пункти коаліційної угоди парламентської більшості у Верховній Раді щодо запровадження прозорого й цивілізованого обігу земель та здійснити необхідні підготовчі кроки;
– розпочати широке обговорення покрокового запровадження прозорого й цивілізованого обігу земель, в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.

Юрій Середа,
Голова Донецької обласної партійної
організації Аграрної партії України

Заява, щодо продовження мораторію на землю сільськогосподарського призначення