Конкуренція на виборах явище звичне. Кожен хоче бути першим, кращим, кожен прагне перемоги. І це зрозуміло, але деякі кандидати, схоже, сприймають голосування як справжню битву. Більш того, знайшлися ті, хто впевнений, що раз це своєрідна війна, то на війні, як кажуть, всі засоби доречні.

29 жовтня відбулися перші вибори голів та депутатів новостворених територіальних громад Донецької області – Званівської та Андріївської. Від Аграрної партії у виборах брали участь 8 кандидатів до Званівської ОТГ та 1 кандидат до Андріївської.

Як повідомляє голова Артемівської МПО Аграрної партії Андрій Журавльов, ці вибори були, як ніколи, «брудними», а порушення і махінації були вкрай відверті – їх навіть і не намагались приховувати. Одному з кандидатів від Аграрної партії не вистачило для перемоги на своєму виборчому окрузі всього одного голосу. Попри те, що в бюлетенях для голосування його прізвище було не просто вказане з помилкою, а кардинально змінене. Деякі виборці скаржились, що голосували за Непотачова інтуїтивно, сподіваючись на те, що ставлять галочку саме тому Артему Федоровичу, який їм знайомий і за якого вони прийшли віддати свій голос. Деякі ж – навпаки, побоюючись, що хтось із конкурентів хоче скористатись схожістю прізвища, свідомо не голосували за даного кандидата. Виправити ситуацію та хоча б зафіксувати порушення, завдяки узгодженим діям представників Опоблоку та ВО «Батьківщина», виявилось неможливо.

Про рівень маніпуляцій можна судити також і по тому, що на цих виборах було зареєстровано небувалу кількість заяв від різко захворівших місцевих жителів, що бажали голосувати вдома. В супроводі і спостереженні за скринею для голосування на дому представникам від Аграрної партії було відмовлено. «Автомобіль, бо, не гумовий, для всіх замалий». Чи варто казати, для представників яких політичних сил місце поряд з виборчою скринькою все ж знайшлось?..

Порушень безліч: від вже звичного підвезення на виборчі дільниці до зухвалого недопущення представників від Аграрної партії на підрахунок бюлетенів на ДВК. При чому правоохоронні органи були в цей час на місці, і мало того, що не допомогли відстояти свої законні права, але й явно були на стороні конкурентів. «Як же так можна? Невже навіть війна нічому нас не вчить? – дорікали свідки такого явного псевдо-виборчого свавілля. Та що вже казати про місцевих «виконавців чийогось замовлення», коли навіть представники вищих ешелонів влади не гребують сумнівними методами так би мовити агітації. Напередодні виборів до Андріївки завітали голова Донецької ОДА та голова Артемівської райдержадміністрації з подарунковим сертифікатом на 7 млн гривень для будівництва дитячого садочка. Окрім того пообіцяли надати додаткові кошти. Лише за однієї умови – правильно зробленого вибору під час голосування 29 жовтня.

За попередніми даними у Званівській ОТГ явка виборців склала 70%, у Андріївській – 56%. Переможцями стали наступні політичні сили: Званівська громада – 7 депутатів з БПП «Солідарність», 3 – ВО «Батьківщина»; четверо – самовисуванці; Андріївська ОТГ – 7 депутатів від партії «Наш край», 5 представників з БПП «Солідарність» та двоє від ВО «Батьківщина».

За офіційними ж даними вибори відбулися без суттєвих порушень. Співробітники поліції Донецької області зареєстрували лише декілька звернень громадян про підкуп та підвезення виборців.

От така вона в нас демократія. Вибори без жодного шансу на чесну боротьбу, і по суті – без вибору…
Юрій Середа, голова Донецької обласної організації Аграрної партії

На виборах, як на війні – всі засоби доречні?